– Jesteśmy tu, by oddać hołd pokoleniom Polaków, którzy walczyli o wolność na wielu frontach – mówił 11 listopada wójt gminy Raba Wyżna Andrzej Dziwisz, otwierając, symboliczne w tym roku, gminne obchody Święta Niepodległości.

zdjęcie przedstawia Wójta Gminy Raba Wyżna oraz delegację przed pomnikiem upamiętniającym setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę

Uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele parafialnym w Rabie Wyżnej, odprawiona w intencji Ojczyzny. Oprawa mszy świętej była podniosła. Wokalną aranżację zapewniły chóry Watra i Kantylena z Raby Wyżnej oraz ksiądz Krzysztof Borys, który wygłosił także kazanie skłaniające do przemyśleń, stawiających za cel znalezienie odpowiedzi na pytania: Czym dzisiaj jest wolność? Jak w dzisiejszych czasach zachować godność człowieka?  – Co jest zatem chlubą Polaka? Nieugięta walka o wolność, czyli prawdę. I dowód tej walki dali nam nasi ojcowie – można było usłyszeć podczas kazania. – Nie sposób więc zapomnieć o bohaterach niepodległości naszej ziemi – ziemi rabiańskiej, której dzieje skrupulatnie przekazuje między innymi nasz rodak i patriota Michał Pietrzak. Duch niepoległej Ojczyzny drzemał w sercach naszych rodaków już od końca XIX w. kiedy to dr Jan Bednarski zainicjował Gazetę Podhalańską, by pobudzać morale mieszkańców ówczesnej Galicji. Powstawały także grupy paramilitarne, a wśród nich ta, która zajmuje szczególne miejsce pośród innych – Związek Drużyn Podhalańskich. Tu nie sposób zapomnieć o synach ziemi nowotarskiej: poecie Władysławie Orkanie czy burmistrzu Józefie Rajskim. Drużyna powstała także w Rabie Wyżnej z Franciszkiem Boroniem, przewodniczącym ks. Adamem Oczkowskim, i sekretarzem Janem Bujasem. (…) - W 1930 r. Krzyżem Niepodległości zostali uhonorowani między innymi: Jan Kowal, Franciszek Kuranda, Teofil Kurańda, Bernard Silberstein, Jan Kanty Wojdyła, Wacław Reindl oraz Wojciech Ziemba. Obok bohaterów Niepodległej chcemy także wspomnieć tych, którzy krwią swoją zrosili naszą ziemię zwłaszcza w zmaganiach II wojny światowej.  Chcemy wam powiedzieć dzisiaj jako wasze dzieci „Dziękujemy i pamiętamy" – mówił autor kazania, podkreślając wagę dziedzictwa naszych przodków.

Po mszy świętej, w asyście pocztów sztandarowych jednostek OSP z terenu gminy Raba Wyżna oraz pocztu sztandarowego Szkoły Podstawowej im. Świętej Jadwigi Królowej Polski reprezentującego wszystkie szkoły z gminy, delegacja władz gminy w składzie: wójt Andrzej Dziwisz, przewodniczący Rady Gminy Robert Wodziak oraz radny gminy Paweł Wojdyła złożyła kwiaty przed pomnikiem upamiętniającym 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Następnie, tuż po symbolicznym przemówieniu wójta gminy, zabrzmiały Hymn Polski oraz pieśni patriotyczne w wykonaniu chórów Watra i Kantylena oraz zgromadzonych mieszkańców.

Uroczystość w tym roku była skromna i wymowna. Ten krótki i symboliczny charakter obchodów Święta Niepodległości zmuszał uczestników do przemyśleń, dawał nadzieję, ale i stawiał podstawowe pytania światopoglądowe, na które każdy z nas na co dzień szuka odpowiedzi: Kim jestem i dokąd zmierzam?