Gminny Ośrodek Kultury w Rabie Wyżnej zorganizował dla mieszkańców gminy 3-dniowy wyjazd integracyjno-kulturalny obejmujący trasę Wrocław – Świdnica – Wałbrzych – Szczawno-Zdrój. W planie zwiedzania pojawiły się najważniejsze zabytki i atrakcje kulturalno-rozrywkowe tego regionu.

na zdjęciu widzimy uczestników wycieczki, która została zorganizowana przez Gminny Ośrodek Kultury w Rabie Wyżnej

W piątek (5 sierpnia), tuż po przyjeździe do Wrocławia i spotkaniu z przewodniczką miejską Iwoną Stec, grupa z Raby Wyżnej rozpoczęła zwiedzanie. Pierwszym punktem programu był Ogród Japoński zlokalizowany tuż przy Hali Stulecia. Następnie przewodniczka wprowadziła wszystkich do Ostrowa Tumskiego – najstarszej zabytkowej dzielnicy Wrocławia, Stamtąd grupa zwiedzających udała się do Hali Targowej, by usłyszeć wyjątkową historię obiektu z 1908 roku, a potem do  wnętrza Uniwersytetu Wrocławskiego, by tam podziwiać między innymi Aulę Leopoldina – największą i najbardziej reprezentatywną część głównego gmachu uniwersytetu. O godzinie 16:00 wycieczkowicze przekroczyli progi Kolejkowa, gdzie dzięki makietom tworzącym miniaturowy świat  pełen budowli i sklepów, jeżdżących pociągów, tramwajów, samochodów czy śpiewających ptaków, mogli dostrzec znane miejsca Śląska i Dolnego Śląska. Następnie, po kolacji i krótkim odpoczynku w hotelu Ibis Wrocław Centrum, mieszkańcy gminy udali się spacerkiem pod oddaloną od hotelu zaledwie 150 metrów Sky Tower, by z oszklonego tarasu widokowego podziwiać Wrocław. Panorama Wrocławia nocą zrobiła na wielu wyjątkowe wrażenie.

Drugi dzień wycieczki był szczególnie intensywny. Grupa z Raby Wyżnej zwiedziła kolejno: Kościół Pokoju im. Trójcy Świętej w Świdnicy – największą drewnianą barokową świątynię w Europie, wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO, Zamek Książ w Wałbrzychu oraz miejscowość uzdrowiskową Szczawno-Zdrój.  Wieczorem, po obiadokolacji i odpoczynku w hotelu, uczestnicy wyjazdu podziwiali multimedialny pokaz fontann  w Parku Szczytnickim.

W niedzielę, po mszy świętej i wykwaterowaniu z hotelu wszyscy udali się w podróż powrotną, odwiedzając jeszcze z przewodniczką wrocławski rynek. Niedzielne zwiedzanie zwieńczone zostało fantastyczną wycieczką po Odrze. Rejs statkiem Wratistlavia, okazał się „strzałem w dziesiątkę” -  wszyscy mogli odpocząć na  mieszczącym się na samej górze płynącego obiektu, otwartym pokładzie słonecznym wyłożonym trawą, z kolorowymi poduchami  i leżakami.

Po godzinie 20:00, choć troszkę zmęczeni, ale jednak pełni wrażeń uczestnicy kulturalnej przygody powrócili szczęśliwie do Raby Wyżnej.

Wyjazd miał charakter nie tylko edukacyjny i kulturalny, ale także integracyjny. Wśród uczestników były dzieciaki z rodzicami, młodzież, dorośli i seniorzy.