QR Icon

11 listopada w Rabie Wyżnej odbyły się gminne obchody Święta Niepodległości z udziałem przedstawicieli władz gminy.

na zdjęciu widzimy delegację władz samorządowych w składzie: wójt Andrzej Dziwisz oraz radni gminy Andrzej Sularz i Paweł Wojdyła oraz Towarzystwo Cyklistów Orzeł Spytkowice

Uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele parafialnym w Rabie Wyżnej, odprawiona w intencji Ojczyzny.  Wygłoszone kazanie poruszało problem wiary i wolności, i skłaniało wiernych do przemyśleń. Duchowny podkreślił bowiem rolę wiary, która w czasach walki o niepodległość pozwoliła Polakom obalić wroga i ustabilizować granice kraju. Nie bez przyczyny kazanie prezentowało podejście do kościoła historyka idei, nieżyjącego już profesora Marcina Króla, który twierdził, że w Polsce kościół i religia są jedyną siłą tworzącą rzeczywiste więzi społeczne.

Po mszy świętej, w asyście pocztów sztandarowych jednostek OSP z terenu gminy Raba Wyżna oraz pocztu sztandarowego Szkoły Podstawowej im. Świętej Jadwigi Królowej Polski w Rabie Wyżnej reprezentującego wszystkie szkoły z gminy, delegacja władz samorządowych w składzie: wójt Andrzej Dziwisz oraz radni gminy Andrzej Sularz i Paweł Wojdyła, złożyła kwiaty przed pomnikiem upamiętniającym 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Następnie zabrzmiał Hymn Polski, a tuż po nim symboliczne przemówienie wójta gminy, który podkreślił lokalną rangę uroczystości i podziękował mieszkańcom za udział w obchodach.

11 listopada w godzinach porannych przez Rabę Wyżną przejechali uczestnicy Rajdu Niepodległości zorganizowanego przez Towarzystwo Cyklistów Orzeł Spytkowice. Rowerzyści zatrzymali się przed pomnikiem upamiętniającym 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę  i  złożyli kwiaty, a chwilą modlitwy i śpiewu uczcili pamięć walczących o wolność rodaków. Biało-czerwony peleton przemierzył tego dnia trasę prowadzącą ze Spytkowic przez Rabę Wyżną, Czarny Dunajec, Nowy Targ, Rabkę-Zdrój, by po pokonaniu dziewięćdziesięciu kilometrów dotrzeć z powrotem do Spytkowic.

Galeria

Urząd Gminy Raba Wyżna

Dane Adresowe:

34-721 Raba Wyżna 41
Telefon Centrala UG:
Tel.: +48 18 269 12 50
Fax:  +48 18 269 12 51

Elektroniczna Skrzynka Podawcza

NIP: 735-10-44-417
REGON: 000551970

Godziny pracy

poniedziałek - piątek        7:45 - 15:45

Gmina Raba Wyżna

Kod terytorialny :  1211112
NIP: 735-285-48-45
REGON: 491892647